5 نکته که برای پرستاری از سالمندان باید رعایت کنیم

5 نکته که برای پرستاری از سالمندان باید رعایت کنیم

دوره سالمندی که یکی از دور های بسیار حساس در زندگی همه ما انسان‌ ها می‌باشد و دیر یا زود همه ما این شرایط را تجربه خواهیم کرد. توجه نمایید که سالمندان جامعه حساسی هستند و هنگام مراقبت از آن ‌ها باید به نکات بسیار مهمی توجه شود تا به روحیه و سلامت جسمی آن‌ ها لطمه وارد نشود.

ما در این مطلب قصد داریم 5 نکته که برای پرستاری از سالمندان باید رعایت کنیم را که باید در هنگام پرستاری از سالمندان باید به آن دقت و توجه شود برای شما صحبت کنیم و به شما کمک کنیم تا هنگام مراقبت از سالمندان منطقی‌ تر و تاثیرگذارتر عمل کنید. به‌ طور کلی کار پرستاری از سالمند بسیار حساس و وقت‌ گیر می‌باشد و حتی در مواردی می‌تواند دشواری بسیار زیادی داشته باشد.

اکثر سالمندان روحیه بسیار ظریفی دارند و عدم توجه به احساسات و روحیه آن‌ ها می‌تواند تاثیرات مخربی داشته باشد. پس اگر شما نیز می‌خواهید بیشتر در رابطه با نکاتی که هنگام پرستاری از سالمندان باید به آن‌ ها دقت و توجه داشته باشید بدانید، ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

 

هنگام پرستاری از سالمندان با او مهربان باشید

یکی از مواردی که شما حتما باید به‌ عنوان یک پرستار هنگام پرستاری از سالمندان به آن دقت و توجه داشته باشید این است که شما باید سعی کنید که همیشه مهربان باشید و توجه به نیاز های سالمند را در اولویت ‌های خودتان قرار دهید. شما باید با سالمند طوری رفتار کنید که انگار او را به ‌عنوان یک عضو صمیمی از خانواده خودتان می‌دانید.

شما نباید به‌ هیچ‌ عنوان طوری رفتار کنید که انگار او فردی اضافه می‌باشد زیرا این‌ موضوع باعث ناراحتی و آسیب رسیدن به سالمند می‌شود. در دوران سالمندی توانایی جسمی افراد پایین می‌آید و عدم رفتار مناسب با آن‌ ها می‌تواند تاثیرات مخربی روی اعتماد به ‌نفس سالمند داشته باشد. پس شما باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید و با مهربانی با سالمندان رفتار کنید.

هنگام پرستاری از سالمندان با او مهربان باشید
به محیط استراحت سالمند دقت کنید

شما باید هنگام پرستاری از سالمندان به محیط استراحت فرد سالمند دقت و توجه داشته باشید و سعی کنید که فضای راحتی را برای سالمند خودتان تهیه کنید. توجه نمایید محیط استراحت فرد سالمند باید به ‌گونه‌ای باشد که فرد در آن محیط احساس راحتی کند و به‌ هیچ‌ عنوان دچار استرس و اضطراب‌ نشود.

سعی کنید که تا وقتی مجبور نشده‌اید محل خواب و استراحت سالمندان را جا به‌ جا نکنید زیرا این کار می‌تواند آسیب ‌های بسیار زیادی را به آن ها وارد کند. اگر سالمند شما بیمار است و نیاز دارد که دارو های خودش را به‌ صورت مرتب استفاده کند؛ بهتر است که شما به ‌عنوان پرستار هنگام دادن قرص ‌ها به او دقت و توجه داشته باشید.

اگر این امکان را ندارید، تمام ابزار های مورد نیاز سالمند مانند قرص و آب را در اختیار او قرار دهید تا خودش بتواند هنگام نیاز از قرص ‌ها استفاده کند. نکته‌ی دیگر که هنگام پرستاری از سالمندان توجه به آن ضروری می‌باشد این است که بهتر است که یک زنگ ضروری در اتاق سالمند وجود داشته باشد و در صورت بروز مشکلات و مسائل گوناگون شما بتوانید به‌ عنوان یک پرستار به‌ سرعت خودتان را به محل زندگی و یا اتاق سالمند برسانید و نیاز های او را برطرف نمایید.

همچنین هیچ ‌گونه ابزار و شی‌ء نامناسبی نباید جلوی دست ‌و پای سالمند و در اتاق استراحت او وجود داشته باشد زیرا این ‌موضوع برای سلامت سالمند خطرناک است. به ‌هر حال توجه به این نکات هنگام پرستاری از سالمندان بسیار مهم و حیاتی می‌باشد. همچنین شما باید به تهویه اتاق نیز دقت داشته باشید.

به محیط استراحت سالمند دقت کنید

به مصرف داروهای او توجه داشته باشید

مورد دیگر که شما باید حتما هنگام پرستاری از سالمندان به آن دقت و توجه داشته باشید مصرف به ‌موقع دارو های سالمند می‌باشد. توجه نمایید که استفاده از دارو ها برای سالمندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا این دارو ها می‌توانند شرایط جسمی سالمند را تحت کنترل داشته باشند و هر گونه بی‌توجهی در استفاده از این دارو ها می‌تواند مشکلات زیادی را با خود به‌ همراه داشته باشد.

همچنین ممکن است که سالمندان به دلیل نا آگاهی به مصرف بیش ‌از حد دارو ها بپردازند و خدای ‌نکرده دچار اوردوز شوند. پس هنگام پرستاری از سالمندان توجه داشتن به دارو ها و مدیریت مصرف آن‌ ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا می‌تواند سلامت سالمندان را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر سالمند شما خودش توانایی استفاده از دارو ها را دارا می‌باشد شما باید تمام ابزار های مورد نیاز را در دسترس او قرار دهید. سعی کنید که نام تمام دارو ها را با حروف بزرگ و با ساعت مصرف روی آن ‌ها بنویسید و از هشدار دهنده های متفاوتی بهره ببرید تا سالمند بتوانند سر موقع است دارو های خودش بهره ببرد تا هیچ ‌گونه مشکلی برای سلامتی او به وجود نیاید.

 

از آسیب ‌دیدگی سالمند خود جلوگیری کنید

از دیگر مواردی که شما حتما باید هنگام پرستاری از سالمند به آن دقت و توجه داشته باشید آسیب‌ دیدگی‌ های جسمی سالمند می‌باشد. سالمندان جامعه حساسی هستند و به دلیل کهولت سن ممکن است که عوامل محیطی تأثیرات مخرب زیادی روی آن‌ ها داشته باشد به‌ همین دلیل شما باید حتماً به ‌سلامت و سالمند خود دقت و توجه داشته باشید.

اگر سالمند شما توانایی راه رفتن را ندارد باید حتما هنگام راه رفتن کنار او باشید هنگام حمام کردن و هنگامی ‌که سالمند شما می‌خواهد به سرویس بهداشتی برود باید سعی کنید که تمام فضا را طوری برای او بچینی تا سالمند شما بتواند بدون هیچ ‌گونه مشکل و دغدغه‌ای از سرویس بهداشتی و حمام استفاده کند و بیرون بیاید.

استفاده از انواع مختلف عصا ها، صندلی‌های چرخ ‌دار، واکر ها و غیره می‌توانند در این زمینه بسیار کمک ‌کننده باشد و به سالمند کمک کند تا راحت ‌تر راه برود. علاوه ‌بر این شما باید در شرایط جوی بد مانند باران و برف نیز از سالمند خود مراقبت نمایید تا عوامل محیطی به سالمند شما آسیب وارد نکند.

از آسیب ‌دیدگی سالمند خود جلوگیری کنید
به ورزش سالمندان دقت داشته باشید

نکته دیگری که هنگام پرستاری از سالمندان دقت به آن مهم می‌باشد این است که شما باید حتما به ورزش سالمند خود اهمیت دهید و به سالمند کمک کنید تا فعالیت ‌های ورزشی خودش را به موقع انجام دهد. توجه نمایید که سالمندان متاسفانه به دلیل کم‌تحرکی و بدن درد دچار از بین رفتن عضلات می‌شوند که همین موضوع می‌تواند شرایط زندگی را برای آن‌ ها سخت‌تر کند.

عدم فعالیت برای سالمندان بسیار مخرب می‌باشد و می‌تواند سرعت ضعیف شدن عضلات آن ‌ها را تا حد بسیار زیادی بالا ببرد. شما باید هنگام پرستاری از سالمندان به ورزش ‌هایی که پزشک سالمند برای او تجویز کرده دقت داشته باشید و سالمند را تشویق کنید تا تمام ورزش ‌های خودش را به‌ موقع انجام دهد.

سعی کنید که سالمند را هر چند وقت یک ‌بار به پیاده ‌روی ببرید و حتما همراه او باقی بمانید تا مشکلی برای او پیش نیاید. او را تشویق کنید تا به انجام فعالیت ‌های ورزشی بپردازد تا بتواند بدن خودش را سالم‌ تر نگه دارد.

 

به ورزش سالمندان دقت داشته باشید

مقالات

5 نکته که برای پرستاری از سالمندان باید رعایت کنیمپرستاری از سالمندانمرکز پرستاری سینانگهداری از سالمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو − = 1