سالمندان پوشکی

پرستار سالمندان

 سالمندان پوشکی

برای گفتن از بحث نگهداری از سالمندان پوشکی بهتر است کمی عمیق تر به داستان نگاه کنیم. خانواده یکی از مهمترین ارگان های جامعه و شاید بتوان آن را پایه ای ترین رکن یک جامعه دانست. به بیان بهتر خود خانواده کوچکترین جامعه ای است که در آن حضور داریم و بدون حضور همچنین جامعه ای کوچکی هیچگاه جامعه ای بزرگی تشکیل نمی شود. مانند هر جامعه ای دیگر، خانواده از عناصر و نقش های مختلفی تشکیل شده است که روابط بین این اعضا می تواند وضعیت کلی این جامعه را نشان دهد. گرچه این ویژگی هایی کلی، یک سری ویژگی های مشترک بین جوامع مختلف ریز و درشت است اما آن چیزی که تفاوت اصلی بین خانواده و دیگر جوامع را ایجاد می کند این نکته است که در این جامعه رنگ اعضا و نقش آن ها بسیار پر رنگ تر می باشد. از طرف دیگر این نقش ها عموما اختیاری نیست و به صورت اتوماتیک وار به فرد داده می شود.

بنابراین هیچکس نمی تواند از نقش خود کنار برود و به کلام بهتر از آن استعفا بدهد. نکته ای دیگر در این جامعه کوچک اما مهم این است که این جامعه به سبب کوچک بودن نقش ها اهمیت بالایی پیدا می کنند و این احترام به خودی خود با خود نوعی احترام را به همراه می آورد. این احترام مهمترین نکته است که می خواهیم داستان نگهداری از سالمندان پوشکی را از دید آن بررسی کنیم.

مسئله نگهداری از سالمندان پوشکی شاید یک مسئله عادی و روتین اما سخت به نظر بیاید اما وقتی از یک دوربین بالاتر به داستان نگاه می کنیم. متوجه می شویم که این اتفاق نه تنها سخت نیست بلکه می تواند یک کار لازم و البته آسان باشد. چرا که حفظ جامعه مهمترین هدف هر جامعه است و خانواده نیز از این داستان مستثنی نمی باشد. بنابراین وقتی با این دید احترام بخواهیم به قضیه نگاه کنیم کمی داستان فرق می کنم.

نکته این جاست که در بسیاری از سایت ها و منابع مختلف، روش های مختلف و گونانی برای مراقبت از سالمند پیشنهاد داده شده است. از این رو ما در این مقاله به آن ها نخواهیم پرداخت. تنها می خواهیم از نظر روانی با این داستان روبرو شویم

سالمندان پوشکی

 

سالمندان پوشکی.

    نگهداری از سالمندان پوشکی

نگهداری از سالمندان پوشکی و اهمیت آن در یک خانواده درجامعه خانواده همانطور که گفتیم نقش مهم ترین تاثیر را دارد و یکی از مهمترین پایه های مهمی که باعث می شود نقش فردی عوض شود و دچار یک تغییر و تحول عمده گردد، مسئله سن اوست. سن هرچه بالاتر می رود به طبع تجربه و دانش فرد نیز افزایش پیدا می کند و این ویژگی خود به خود احترام بیشتری را با خود به همراه دارد. جتی اگر فردی به هر دلیلی نقشش در خانواده عوض نشود، به دلیل افزایش سن درگیر این احترام می شود. به این سبب می توان گفت که سالمندان و بزرگسالان در خانواده محترم ترین جایگاه را در اختیار دارند. محترم ترین جایگاه تنها از نظر احساسی نیست، بلکه منظور این است که نقش این افراد در جامعه خانواده بسیار مهم است و می تواند بسیار تاثیر گذار باشند

متاسفانه در برخی از خانواده ها ما چیزی برعکس این روال را شاهدیم. با این حال افزایش سن گرچه احترام را با خود به همراه دارد اما یک ویژگی منفی نیز همراه خود به ارمغان می آورد. و آن چیزی تحت عنوان تحلیل بدن و ناتوان شدن اعضای بدن. این یک اتفاق طبیعی است و به صورت انتزاعی توانایی انسان درست مانند یک دایره است از یک نقطه به بعد به حالت قبلی خود برمی گردد و در زمان کهولت درست مانند زمان کودکی انسان برخی از توانایی ها را از دست می دهد. یکی از مهمترین این توانایی ها توانایی کنترل دفع است که ناخودآگاه نیاز به نگهداری از سالمندان پوشکی را ایجاد می کند. حتی در زمان کودکی با وجود شایع بودن این اتفاق، عدم توانایی کنترل دفع یک ویژگی ناشایست محسوب می شد، بنابراین در دوران کهولت و برای سالمندان این اتفاق می تواند چندین برابر رخ دهد.

بخصوص این که اکنون نقشی مهم در اختیار دارند و باید به نوعی رهبری کل خانواده را بر عهده داشته باشند.  نگرش ما به طور خود به خودی چندان درست نیست و حتی اگر نخواهیم که سالمندان این نگاه را ببینند، خودشان از این داستان و از چیزهایی تحت نگهداری از سالمندان پوشکی یا پرستاری از سالمندان پوشکی بدشان می آید و این باعث می شود که دچار سرخوردگی و حتی افسردگی های شدید شوند.

سالمندان پوشکی

 

سالمندان پوشکی     راهکارهایی برای بهبود روان سالمندان

راهکارهایی برای بهبود روان سالمندان در بحث نگهداری از سالمندان پوشکی بنابراین با این سخنانی که گفتیم آن چیزی که می تواند بسیار مهم به نظر برسد این است که باید بتوانیم روح و روان سالمندان را آرام نگه داریم و به آن ها این اعتماد قلب را بدهیم که چیزی تحت عنوان نگهداری از سالمندان پوشکی، مغایر با نقش مهم آن ها در جامعه نیست. اما چگونه؟ این مهمترین قسمت سختی کار است. منتهی قبل از گفتن پاسخ این مسئله باید به این نکته نیز اشاره کرد کهنگهداری از سالمندان پوشکی تنها مختص افراد با کهولت سن بالا نیست. بلکه یک فرد میانسال نیز می تواند دچار این داستان شود.

اما چیزی که فرق اساسی بین این دو گروه ایجاد می کند این است که سالمندان قادر به تعویض پوشک خود نیستند و باید کسی این کار را انجام دهد. بهترین پیشنهاد که بتواند از نظر روانی به سالمندان کمک کند و کار پرستار و یا هر کسی دیگر را در امرنگهداری از سالمندان پوشکی راحت تر کند این است که به نوعی وانمود شود خود فردی که این کار را انجام دهد خود نیز دچار این مشکل است و برای خود او کاملا این اتفاق عادی است.

به بیان بهتر وقتی سالمند بداند تنها تفاوت او با فردی که کارنگهداری از سالمندان پوشکی را انجام می دهد این است که سالمند خود نمی تواند پوشک عوض کند اما پرستار یا هر کسی دیگر که نگهداری از سالمندان پوشکی را انجام می دهد خود می تواند این کار را برای خودش انجام دهد کمی حس راحت تری پیدا می کند. اما وقتی سالمند با یک فرد کاملا سالم در ارتباط باشد، کار سخت می شود و این فاصله بین آنهاست که مشکلات را ایجاد می کند. این راهکار می تواند به عنوان یک راهکار عملی درنگهداری از سالمندان پوشکی محسوب شود که از نظر روانی می تواند به سالمندان کمک کند و باعث شود آن ها به زندگی برگردوند و از این اتفاق هیچ هراسی نداشته باشند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هفت = 63