زمانیکه از کلسیم صحبت میشود همه یاد استخوان ها و پوکی استخوان ها می افتند.ماده ضروری و لازم برای سلامت استخوان ها کلسیم است؛ اما تأثیر آن فقط به همین جا ختم نمی شود. مشکلات دندانی، ریزش مو، خشکیپوست و شکنندگی دندان ها و همچنین بی خوابی و برخی مسائل دیگر نیز می تواند در اثر کمبود کلسیم باشد.
فراوان ترین ماده معدنی که در بدن انسان  وجود دارد کلسیم است که بیشتر در استخوان ها و دندان ها تمرکز دارد. البته کلسیم در خون، نرون ها و همینطور در بافت های دیگر بدن نیز یافت می شود.
۷۰ درصد بافت استخوانی از کلسیم تشکیل شده است .گفته می شود که ۷۰ درصد سیستم استخوانی بدن از این ماده معدنی  یعنی کلسیم تشکیل شده است که نقش مهمی در سلامت سیستم عصبی و همچنین رشد تمام سلول های بدن دارد.
کلسیم نقش مهمی در انعقاد خون، کنترل ضربان قلب و همچنین آرامش و انقباض عضلانی دارد. درحقیقت کلسیم در عملکردهای مختلف بدن نقش دارد و نمیشود گفت که کمبود کلسیم صرفاً باعث به وجود آمدن بیماریهای مزمنی مانند پوکی استخوان می شود. به این دلیل که مشکلات مفصلی و حتی بیماری های قلبی عروقی هم  از عوارض کمبود کلسیم خواهد بود.
اگر می خواهید قبل از اینکه کار به اینجا بکشد کمبود این ماده معدنی ضروری را کشف کنید توصیه میکنیم دقت بیشتری  به بعضی از علائم بدنتان داشته باشید. برخی از این علائم ربطی به استخوان ها ندارد.
 چند علائم مهم کمبود کلسیم
گرفتگی عضلات
کرامپ ها یا گرفتگی عضلانی می تواند به دلیل کار زیاد و خستگی عضلات یا کمبود پتاسیم به وجودآیند. با این حال اگر اهل ورزش باشید و به طور روزانه فعالیت بدنی داشته باشید اما باز به گرفتگی عضلات دچار می شوید امکان دارد به دلیل کمبود کلسیم باشد. اگر درد در ران، بازوها یا پشت ساق پا بروز می کند حتماً کلسیم بیشتر مصرف کنید.
بی خوابی
بیشتر اختلالات مزمن خواب می تواند در نتیجه کم شدن میزان کلی کلسیم بدن به وجودآید . بی خوابی یا بیدار شدن مدام نشان می دهد که بدنتان کمی بیشتر به کلسیم نیاز دارد.
مشکلات دندانی
دندان های ما در بافت خود حاوی میزان زیادی کلسیم هستند. به همین علت هم کاهش میزان کلسیم در بدن به طور مستقیم روی سلامت دندانها اثر میگذارد. اگر دچار پوسیدگی یا دیگر عفونت های دندانی می شوید یا اینکه دندان هایتان بیش از اندازه شکننده است توصیه میکنیم نسبت به میزان کلسیم بدنتان شک کنید.
خشکی پوست، ناخن های شکننده
با توجه به اینکه کلسیم نقش احیا کننده سلولی دارد می توان گفت که این ماده معدنی نقش مهمی در سلامت پوست و ناخن ها دارد. اگر بدن کلسیم کافی نداشته باشد مشکلاتی مانند خشکی پوست یا بروز ترک پوستی و همچنین شکنندگی ناخن ها غیرقابل اجتناب می شود. اگر با این مشکلات روبه رو شدید کلیسم بیشتر مصرف کنید.
موهای ناسالم
 علت دیگر از عوارض واضح کمبود کلسیم در بدن خشکی پوست ،ریزش وشکنندگی موها هستند. البته این مشکلات امکان دارد در اثر عوامل گوناگون دیگری نیز بروز کنند. بنابراین توصیه میکنیم که اهمیت ویژه ای به تعذیه تان بدهید و در برنامه غذای تان مواد غذایی متنوعی داشته باشید.
درد مفاصل و استخوان درد
دردهایی که در مفاصل و استخوان ها به وجود می آید امکان دارد نشانگر بروز بیماری های مزمن مانند آرتریت یا آرتروز باشند. با این حال گاهی این دردها در اثر شکستن یا کاهش تراکم استخوانی به دلیل کمبود کلسیم نیز بروز می کنند.
فشارخون بالا
در تنظیم فشارخون مواد معدنی گوناگونی نقش دارد. کلسیم در کنترل فشارخون تاثیر دارد و به همین دلیل نیز کمبود کلسیم می تواند از عوامل افزایش فشارخون شود.
کمبود کلسیم و دردهای قاعدگی
گرچه دردهای قاعدگی در خانم ها تفاوت دارد و به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود اما در برخی موارد این دردها از ناکافی بودن میزان کلسیم بدن نیز به وجودمی آید. به عقیده متخصصان میزان کافی کلسیم در بدن به کم شدن دردها، ورم شکم، احتباس آب، اضطراب و حتی افسردگی کمک می کند. اگر همیشه از دردهای قاعدگی رنج می برید حتماً به میزان کلسیم بدنتان توجه داشته باشید.
شکنندگی استخوان ها
کمبود کلسیم باعث کاهش تراکم استخوان شده و زمینه را برای شکستن استخوان ها و کوفتگی تاندون ها فراهم می کند. کلسیم برای محکم ماندن استخوان ها ضروری است و کمبود آن باعث بروز بیماری های مزمنی مانند پوکی استخوان می شود.